مقالات

ضروری ترین ابزارها در لیست ابزار تراشکاری کدامند؟

Turning tools

تراشکاری چیست و چرا باید لیست ابزار تراشکاری تهیه کرد؟

اگر به صنعت تراشکاری علاقه‌مند هستید و برای فعالیت حرفه‌ای در این عرصه، نیاز به تهیۀ لیست ابزار تراشکاری دارید، حتماً این مقاله را تا پایان مطالعه کنید!

پیش از هر چیز، تعریف مختصری از مفهوم تراشکاری خواهیم داشت.

به طور کلی، تراشکاری به فرایندی گفته می‌شود که در آن به وسیلۀ یک ابزار از سطح مواد مختلف مانند پلاستیک، چوب و فلزات و . . . براده‌برداری می‌شود یا ممکن است شیارهایی در سطح داخلی یا خارجی مواد نیز ایجاد شود. در واقع، بر اساس نیاز مشتریان و تقاضای آنها، فرم خاصی به سطوح داخلی و خارجی مواد از سوی تراشکار داده می‌شود.

برای آنکه تولید قطعات مختلف به روش اصولی و حرفه‌ای انجام شود، باید در وهلۀ اول، لیست ابزار تراشکاری مورد نیاز را تهیه نموده و سپس بر اساس لیست، ابزارهای مرغوب، استاندارد و با کیفیت خریداری کنید.

برای مثال، جهت تراشکاری قطعات دوار، از ابزار خاصی که ابزار تراش نام دارند، برای براده‌برداری و ایجاد فرم دقیق استفاده می‌شود. به همین خاطر، لازم است، پیش از پذیرش سفارش‌های متعدد از مشتریان، لیست ابزار مناسبی تهیه کنید.

اهمیت تهیۀ لیست ابزار تراشکاری

از آنجا که تراشکاری یکی از روش‌های متداول و البته قدیمی برای فرم یا حالت دادن قطعات مختلف است، به همین خاطر، شاهد پیشرفت و توسعۀ این صنعت به ویژه در زمینۀ تولید قطعات و ابزارهای مختلف آن هستیم.

در گذشته، تراشکاری قطعات و مواد مختلف به صورت دستی انجام می‌شده که این روند، امروزه، با توجه به پیشرفت تکنولوژی، توسط رایانه همراه با اِعمال دستورات تعریف شده، قابل انجام است.

باید به خاطر داشته باشید که ماشین‌های تراشکاری اغلب بر اساس کاربرد و اهداف مختلف، در مدل‌ها و اندازه‌های متفاوت طراحی و تولید می‌شوند. ماشین‌ها و ابزارهای مختلف تراشکاری، ممکن است برای ساخت اشکال مخروطی و استوانه یا در صورت نیاز، برای تراشکاری قطعات متنوع و کاربردی مانند مهره، پیچ و . . . استفاده شوند.

با توجه به لیست ابزار تراشکاری، فرآیند تراشکاری قطعات به چند روش قابل انجام است؟

همانطور که در قسمت قبل عنوان نمودیم، فرآیند تراشکاری توسط انواع دستگاه یا ماشین تراش انجام می‌شود. از جمله دستگاه‌های تراشِ پرکاربرد می‌توان به دستگاه تراشکاری مرغک‌دار، ماشین تراشکاری معمولی، دستگاه تراشکاری عمودی، ماشین تراش ابزار سازی، دستگاه تراش ابزار سازی و . . . اشاره کرد که هر یک، بر اساس کاربرد خاصی که دارند، قابل استفاده می‌باشند.

بهتر است به این نکته نیز توجه داشته باشید که، تراشکاری قطعات مختلف، توسط ماشین‌های تراش، ممکن است به روش‌های متعددی مانند: تراشکاری استوانه‌ای، مخروطی، شیار خارجی یا بازرسی جوش انجام شود. با توجه به نوع تراش، قطعات و مواد مختلف به شکل‌های متنوعی مانند مخروط، شیار، منحنی یا سیلندر تبدیل خواهند شد.

لیست ابزار تراشکاری، فرآیند تراشکاری قطعات

ابزارهای مهمی که باید در لیست ابزار تراشکاری لحاظ شوند، کدامند؟

دستگاه تراش، مانند سایر دستگاه‌های صنعتی شامل قطعات مختلف است که هر یک از آنها، به عنوان مهمترین ابزارهای این صنعت محسوب می‌شوند. در صنعت تراشکاری، تنوع ابزارها و تجهیزات روز به روز، رو به افزایش است. هر قطعه یا موادی که دارای جنس متفاوت است، باید ابزار متناسب با آن را جهت تراشکاری انتخاب کنید. اهمیت به این نکته، باعث می‌شود تراشکاری قطعات به شیوۀ صحیح و با دقت بیشتری انجام شود.

اگر لیست ابزار تراشکاری کامل و دقیقی داشته باشید، مسلماً تراشکاری قطعات مختلف، آسان، سریع و با دقت انجام خواهد شد.

در این قسمت از مقاله، برخی از مهمترین ابزارهای تراشکاری را عنوان خواهیم کرد.

  • مُرغَک ماشین تراش

مرغک دستگاه تراش، یکی از قطعات اصلی آن محسوب می‌شود. ابزار مرغک، از اجزای کوچک‌تری ساخته شده است که برای سوراخکاری، تراشکاری و برشکاری بر روی قطعات مختلف قابل استفاده است.

  • الماس تراشکاری یا اینسرت

الماس یا تیغچۀ تراشکاری، یکی دیگر از ابزارهای مهم صنعت تراشکاری است که از جنس مواد مختلف ساخته می‌شود و دارای تنوع بسیاری زیادی است. جنس و بدنۀ اینسرت یا الماس تراشه، از مقاومت بالایی برخوردار است. این ویژگی باعث می‌شود تا اینسرت، برای تراش و براده‌برداری قطعات و ابزارهای مختلف، عملکرد بهتری داشته باشد. همچنین با توجه به نحوۀ تراشکاری و نوع شکل و فرم مدنظر، باید الماس تراشکاری مناسب برای تراش قطعات استفاده شود.

الماس تراشکاری باید در لیست ابزار تراشکاری لحاظ شود!

  • ابزار سه نظام و چهار نظام

از مهمترین اجزای دستگاه تراش، باید به ابزار سه نظام و چهار نظام اشاره کنیم. بدون وجود این ابزارها، فرآیند انجام تراشکاری، امکان‌پذیر نیست. وظیفۀ اصلی این بخش از ماشین تراش، نگهداری محکم و بدون حرکت قطعه می‌باشد. پیش از آنکه قطعه را برای تراشکاری آماده کنید، باید نوع چوک سه نظام یا چهار نظام را مشخص نمایید.

  • ابزار کُلت و فِشَنگی

وظیفۀ اصلی ابزار کلت و فشنگی، نگهداری قطعۀ کاری یا الماسه است. این ابزار به شکلی ساخته شده است که با مهار نیروی وارده به قطعه کار، عملیات تراشکاری قطعه، به طور دقیق و کامل انجام خواهد شد.

  • ابزار هولدِر تراشکاری

هولدر تراشکاری، ابزاری است که وظیفۀ نگهداری و حفظ الماس تراشکاری را بر عهده خواهد داشت و این ابزار در مدل‌ها و زوایای متنوعی ساخته شده است.

  • قلاویز و انواع حدیده

رهای قلاویز و حدیده انجام می‌شود. در اصطلاح به این عمل، قلاویزکاری گفته می‌شود. در واقع، ابزار حدیده، روی قطعۀ مدنظر حرکت کرده و بر اساس محور حرکت، دندانه‌های پیج را تراشیده و ایجاد خواهد کرد. قلاویزها به دو دستۀ ماشینی و دستی و همچنین به دو نوع پاد ساعتگرد و ساعتگرد تقسیم می‌شوند.

در لیست ابزار تراشکاری، علاوه بر ابزارهای مهم ذکر شده، حتماً ابزار فرز تراشکاری، کولیس، حدیده و دسته حدیده، تیغچه، برقو و قلاویز دستی نیز افزوده شود تا لیست کامل و دقیق تهیه شود.

نکتۀ دیگری که باید هنگام انتخاب و سفارش ابزارهای تراشکاری به آن توجه داشته باشید، جنس ابزارهای تراشکاری است. ابزارهای تراشکاری به دلیل افزایش حرارت در زمان تراشکاری، دچار فرسایش زیاد خواهند شد و به همین خاطر، از میزان طول عمر و مقاومتشان به مرور زمان کاسته می‌شود. ضمن آنکه، هر چه سختی ابزار بیشتر باشد، راندمان تراشکاری افزایش یافته و در نتیجه، طول عمر مفید و ضربه‌پذیری ابزار نیز کاهش می‌یابد.

جنس ابزارها، بر اساس مقاومت حرارتی بالایی که دارند به دسته‌های مختلف مانند ابزارهای تراش سرامیکی، کاربیدی، ابزارهای تراش تولید شده از فولاد تُندبَر یا (HSS) و همچنین فولاد کربنی تقسیم‌بندی می‌شوند. از این میان، ابزارهای HSS یا فولاد تند بر و همچنین الماسه کیفیت بالایی دارند.

نکتۀ پایانی

پیشنهاد می‌کنیم، برای خرید و سفارش ابزارهای مختلف تراشکاری حتماً به سایت فروشگاه اینترنتی داراتولز مراجعه کنید. در این فروشگاه اقلام و ابزارهای صنعتی و کاربردی زیادی بر حسب نیاز مشتریان به فروش می‌رسد. کیفیت و مرغوبیت تمام ابزارها و کالاهای موجود در این فروشگاه، از سوی فروشندگان و مدیران تضمین شده است. موفقیت این فروشگاه تنها به واسطۀ توجه به سه اصل مهم یعنی تضمین اصل بودن کالا، ۷ روز ضمانت بازگشت کالا و همچنین پرداخت در محل همواره پایدار بوده است.

 

خرید و سفارش ابزار تراشکاری بر اساس لیست ابزار تراشکاری

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 9 = پنجاه چهار