مقالات

تفاوت سنگ فرز آهنگری و سنگبری-داراتولز

سنگ فرز آهنگری

سنگ فرز آهنگری یکی از مهم‌ترین اجزای دستگاه‌های فرز هستند. فرز یک دستگاه پرکاربرد است که در صنایع مختلف و ساختمان سازی استفاده می‌شود. سنگ‌های فرز در انواع و ابعاد مختلف تولید می‌شوند. سنگ فرز آهنگری برای برش آهن، فولاد، آلومینیوم و انواع فلزات دیگر استفاده می‌شود.

دستگاه فرز‌ آهنگری جایگزینی مناسب برای اره‌های آهن‌ هستند. این دستگاه با دور زیاد و سرعت چرخش بالا موجب کاهش مصرف انرژی و افزایش سرعت اپراتور برای برش انواع فلزات شده است. دستگاه فرز آهنگری از محبوبیت بسیار بالایی در میان آهنگران و تولیدکنندگان تجهیزات آهنی برخوردار است.

انواع دستگاه فرز:

اولین دستگاه فرز در سال ۱۹۴۵ اختراع و به بازار عرضه شد. امروزه دستگاه فرزهای مختلفی با توان و قدرت‌های متفاوتی در بازار موجود هستند. این دستگاه در حالت کلی دو مدل فرز سنگ‌بری و آهنگری دسته بندی شده است.

دستگاه فرز سنگ‌بری

دستگاه فرز سنگ‌بری برای برش سطوح و محصولات سنگی همچون سنگ گرانیت، سرامیک، مرمر و…استفاده می‌شود. این دستگاه دارای سرعت چرخش آزاد ۶۰۰۰ و ۶۵۰۰ دور در دقیقه است؛ و اغلب در فعالیت‌های ساختمانی و سنگ تراشی استفاده می‌شود. دستگاه فرز سنگ‌بری می‌تواند سنگ‌هایی با قطر ۲۳۰ میلی‌متر را به راحتی برش دهد.

دستگاه فرز آهنگری

دستگاه فرز آهنگری برای برش قطعات آهنی و مصالح سخت ساختمانی استفاده می‌شود. سرعت چرخش آزاد این فرزها ۸۰۰۰ تا ۸۵۰۰ دور در دقیقه بوده و در دو مدل برقی و بادی طراحی و تولید می‌شود. سنگ فرز آهنگری در حدود ۱۸۰ میلی‌متر است.

دستگاه فرز آهنگری جایگزینی مناسب برای اره‌های آهن هستند

تفاوت دستگاه فرز آهنگری با فرز سنگ‌بری

اصلی‌ترین تفاوت دستگاه فرز آهنگری با سنگ فرز سنگ‌بری سرعت چرخش آزاد فرز آهنگری است. دستگاه فرز آهنگری دارای جعبه دنده‌ای است که دنده‌های آن ریز هستند و می‌توانند ۲۰۰۰ دور در دقیقه بیشتر از دنده‌های فرز سنگ‌بری چرخش آزاد داشته باشند.
قطر صفحات سنگ فرز سنگ‌بری بسیار بزرگ‌تر از صفحات سنگ فرز آهنگری است. کار با صفحات بزرگ سنگ فرز از سختی خاصی برخوردار است و در صورت بی‌توجهی در هنگام استفاده از فرز سنگ‌بری برای برش سطوح مختلف هم جان اپراتور را به خطر می‌اندازد و هم فشار مضاعفی به دستگاه وارد شده و در نتیجه ممکن است دستگاه بسوزد.

کاربردهای سنگ فرز

دستگاه فرز آهنگری کاربرد فراوانی در فعالیت‌های ساختمانی و عمرانی دارد. سرعت و قدرت بالای این دستگاه باعث شده تا در داخل بازار تجهیزات ساختمانی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار باشد. برخی از کاربرد‌های دستگاه فرز آهنگری عبارت است از:
● تراش انواع فوم‌های ساختمانی
● برش انواع میلگردها
● برش انواع تیرآهن‌ها
● تراش و سنباده نمودن بدنه انواع سازه‌های آهنی
● ساخت درب و پنجره‌های آهنی
● نرده کشی و ساخت نرده‌های آهنی
● ایجاد شیار در بدنه سازه‌های آهنی
مدل‌های مختلف دستگاه فرز آهنگری
دستگاه‌های فرز آهنگری در دو مدل بادی و برقی طراحی و تولید می‌شوند. پرفروش‌ترین مدل این دستگاه فرزهای برقی بی‌سیم هستند. روی بدنه دستگاه فرز برقی آهنگری یک اهرم فشاری تعبیه شده که با فشار آن سنگ فرز یا همان صفحه برش شروع به چرخش می‌کند. در صورتی که شما اهرم را رها نمایید دستگاه خاموش شده و فعالیت آن متوقف می‌شود. تعبیه کلید فشار بر روی بدنه دستگاه به منظور افزایش ایمنی اپراتور در هنگام کار با این دستگاه است.

نکات قابل توجه در حین کار با دستگاه فرز:

قبل از استفاده از دستگاه حتماً دفترچه راهنمای دستگاه را به طور دقیق مطالعه فرمایید؛ مطالعه دقیق دفترچه به شما کمک می‌کند تا با تنظیم سرعت و بار دستگاه آشنا شوید.
۱. از سلامت و تیزی سنگ فرز آهنگری قبل از فعالیت دستگاه اطمینان حاصل نمایید.
۲. قبل از استفاده از دستگاه مطمئن شوید صفحه فرز را درست جاگذاری نموده‌اید. اگر اولین بار است این کار را انجام می‌دهید این کار را در حضور یک فرد ماهر انجام دهید.
۳. قطعات را با زاویه و سرعت مورد نظر برش دهید تا هم برش قطعه تمیز انجام شود و هم به دستگاه فرز فشار وارد نشود.
۴. در هنگام تراش و برش برده‌های آهنی بسیار خطرناک به وجود می‌آیند که بسیار خطرناک هستند.
۵. استفاده از لباس ایمنی و حفظ فاصله مناسب می‌تواند ایمنی کار را به میزان قابل تو. جهی افزایش دهد.
۶. استفاده از عینک حفاظتی می‌تواند از صورت و چشمان شما در حین کار با دستگاه فرز محافظت نماید.
۷. وارد نمودن فشار بیش از اندازه به دستگاه ممکن است آسیب فراوانی به دستگاه وارد نماید.
۸. در صورتی که مهره محور دستگاه سفت شده باشد حتماً از ابزار مخصوص برای شل کردن آن استفاده نمایید.
۹. ابتدا دستگاه را خاموش نموده و بعد پلیسه ها را جمع آوری کنید.
۱۰. استفاده از روغن‌های مناسب در خنک کردن تیغه دستگاه فرز بسیار ضروری است.
۱۱. در هنگام با دستگاه باید مواظب باشید که دستگاه فرز به بدن و دست شما نزدیک نشود.

از سلامت و تیزی سنگ فرز آهنگری قبل از فعالیت دستگاه اطمینان حاصل نمایید
انواع سنگ فرز

صفحات به کار رفته در داخل دستگاه‌های فرزها، بر اساس نوع کاربردی که دارند در انواع و ابعاد مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. در این بخش سعی داریم انواع فرزها بر اساس کاربرد و اندازه معرفی نماییم

● سنگ فرز انگشتی

سنگ فرز انگشتی بسیار کوچک و نازک است این سنگ برای فعالیت‌های ظریف همچون ظریف کاری‌های نجاری، فعالیت‌های حکاکی، منبت و ظریف کاری، صافکاری بدنه ماشین و… مورد استفاده می‌شود.

● سنگ مینی فرز

صفحه‌های مینی فرز بیشتر در تعمیرات وسایل خانگی، فعالیت‌های نیمه صنعتی و نیمه سنگین کاربرد دارد. این فرز از حساسیت بالایی برخوردار است و سریع می‌شکند.

● سنگ فرز آهنگری

سنگ فرز آهنگری برای برش قطعات آهنی، مصالح ساختمانی و قطعات مستحکم استفاده می‌شود. استفاده از این صفحه نیاز به مهارت و تجربه کافی دارد.

● سنگ فرز سنگ‌بری

صفحه فرز سنگ‌بری در امور ساختمانی و برش انواع سنگ‌های، سرامیک‌ها و کاشی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

سنگ فرز آهنگری برای برش میلههای فولادی، تیرآهن‌های فلزی و صفحات و مصالح صنعتی و ساختمانی محکم استفاده میشود

 

جمع بندی پایانی…

 

پیشرفت تکنولوژی و ظهور فناوری‌های جدید در چند سال اخیر بشر برای انجام آسان و بهتر یاری نموده است. انجام امور مختلفی چون خدمات، صنعت، تجارت و… با تجهیزات جدید با سرعت و دقت چشمگیری صورت گرفته است. یکی از این تکنولوژی‌ها طراحی و تولید دستگاه‌های فرز است که در حال حاضر در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد. در حال حاضر دستگاه فرز در دو مدل مختلف دستگاه فرز سنگ‌بری و دستگاه فرز آهنگری تولید می‌شود؛ اما اگر گشتی در بازار ابزارآلات بزنید دستگاه فرزهایی خواهید دید که دو کاره هستند و توانایی انجام کارهای دو فرز سنگ‌بری و آهنگری را دارا هستند.

افراد حرفه‌ای و با تجربه در صنایع مختلف از دستگاه‌های فرز برای برش قطعات مختلف استفاده می‌نمایند با این وجود لزوم توجه و دقت در انتخاب سنگ فرز استاندارد هر چه بیشتر مشخص می‌شود.
سنگ فرز آهنگری برای برش و تراش قطعاتی همچون میله‌های فولادی، تیرآهن‌های فلزی و صفحات و مصالح صنعتی و ساختمانی محکم استفاده می‌شود. این سنگ فرز می‌تواند با چرخش آزاد ۸۰۰۰ دور در دقیقه هر وسیله مستحکمی را تراش دهد. با این وجود در هنگام نصب این صفحه بر روی دستگاه فرز حتما از نصب درست و جاگیری صحیح آن اطمینان حاصل کنید؛ چرا که صفحه اگر درست نصب نشود در هنگام فعالیت دستگاه فرز ممکن است از داخل دستگاه در رفته و به اپراتور یا اطرافیان آسیب جدی وارد نماید.

دستگاه فرز دستگاهی آهنگری شامل یک دسته، یک صفحه گرد چرخان و بدنه پلاستیکی است. دستگاه‌های فرز در ابعاد و انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. دستگاه بزرگ برای برش صفحات فلزی بسیار بزرگ به کار می‌رود که استفاده از این دستگاه‌ها مستلزم نیروی بدنی بالا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 − دو =